Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

zmiana kierownictwa in…

Koleżanka Judith Kirton-D…

Wyrazy solidarności i …

industriAll Europe, Indus…

Na zielonych obcasach …

W siedzibie Porozumienia …

«
»
Facebook

ZZ KADRA Turów o koncesji do 2044 r.

Minister Klimatu i Środowiska 28 kwietnia 2021 r. przedłużył termin obowiązywania obecnej koncesji na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża „Turów” do 2044 roku.

To bardzo ważna decyzja dla  kopalni i elektrowni Turów, powiatu zgorzeleckiego, ale także dla całego kraju. Otrzymanie koncesji na kolejne lata gwarantuje pracę mieszkańcom regionu, dostawy paliwa do najnowocześniejszej, spełniającej wszystkie wymogi w zakresie parametrów ekologicznych elektrowni Turów, która zapewni dostawy prądu do ponad 3 milionów gospodarstw domowych do 2044 roku.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. zostało zobowiązane do prowadzenia wydobywania kopaliny zgodnie z postanowieniami decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, polegającego na kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia.

Wśród zobowiązań wymienia się m.in.: budowę ekranu przeciwfiltracyjnego (do 1 lutego 2023 r.), zamontowanie systemu zabezpieczenia przed emisją pyłów w rejonie zasobnika węgla (zrealizowane) oraz ograniczenie emisji pyłów, zastosowanie systemów zmniejszającym poziom emitowanego hałasu, a także budowę ekranu akustycznego.

https://kwbturow.pgegiek.pl/aktualnosci/kopalnia-turow-budowa-ekranu-przeciwfiltracyjnego-przebiega-zgodnie-z-harmonogramem

Ekran przeciwfiltracyjny będzie miał długość ok. 1100 metrów, szerokość metra, a jego głębokość wyniesie od 65 m do 117 m. Jak podała PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, ekran ma wyeliminować potencjalny wpływ eksploatacji górniczej na rozwój leja depresji na południe od Kopalni Turów. – Po zakończeniu budowy zostaną przeprowadzone badania i analizy hydrodynamiczne oraz techniczne, sprawdzające działanie przesłony. W razie potrzeby ekran będzie można rozbudować. Jego skuteczność będzie na bieżąco monitorowana przez polsko-czeski system monitoringu.

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o wydaniu koncesji na wydobycie węgla brunatnego w Turowie. W tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Turów uzyskał koncesję docelową. Ten proces był zgodny z prawem i transparentny (przeprowadzono wszystkie wymagane konsultacje społeczne i uzgodnienia transgraniczne). Ogromnie się cieszę, że zakończył się dla nas szczęśliwym finałem i że wszelkie spekulacje w sprawie legalności pracy kopalni zostaną ucięte.

Mieczysław Krupiński