Marszałek Sejmu powoła…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Spotkanie z Europosłem…

Joanna Kwiecień - Przewod…

Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

«
»
Facebook

Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa

W dniu 2 stycznia 2017 roku w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Komisji Energii i Skarbu Państwa poświęcone sprawie restrukturyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego. W spotkaniu z ramienia Porozumienia Związków Zawodowych ?KADRA? brali udział wiceprzewodniczący PZZ ?KADRA? Krzysztof Stefanek i przewodniczący MZZ KADRA Górnictwo Krzysztof Stanisławski wraz z przewodniczącymi ZZ KADRA działających w KHW, koledzy: Jacek Zając (KWK Wesoła), Wiesław Staroń (KWK Boże Dary), Jan Palik (KWK Śląsk), Andrzej Póda (KWK Wujek) oraz Roman Waniek (Pracownicy Powierzchni KHW). W posiedzeniu sejmowej komisji uczestniczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Do zakresu działania komisji należą sprawy funkcjonowania otwartego zintegrowanego rynku energii i mechanizmów zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz sprawy gospodarki surowcami mineralnymi o charakterze paliw kopalnych, a także sprawy przekształceń form własności, w tym głównie sektora państwowego, oraz nadzoru nad własnością publiczną w gospodarce.

Z informacji prezentowanych w czasie posiedzenia w dniu 2 stycznia br. wynika, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Energii, trwają obecnie prace dotyczące połączenia KHW z Polską Grupą Górniczą. Do połączenia ma dojść nie później niż w I kw. 2017 r.

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski omawiając planowany proces restrukturyzacji KHW wskazywał na uregulowania Unii Europejskiej i podkreślił, że działania rządu są w dużym stopniu wymuszone zapisami dyrektyw. Uczestniczący w posiedzeniu Prezes KHW i jego zastępcy przedstawili obecną sytuację spółki. Z kolei Prezes PGG wskazywał na liczne osiągnięcia i znaczącą poprawę wyników finansowych Spółki oraz innych wskaźników opisujących stan przedsiębiorstwa. Według niego obecna sytuacja PGG jest jedynie na tyle dobra, że potwierdza wyjście PGG z zapaści.

Przewodniczący MZZ KADRA Górnictwo ? kol. Krzysztof Stanisławski zauważył (link) po spotkaniu w Sejmie w Warszawie, że czerwcowe zobowiązania rządu będące podstawą do notyfikacji przez Unię Europejską pomocy publicznej dla polskiego górnictwa wskazują na cyniczne rozgrywki naszym kosztem.

Porozumienie Związków Zawodowych ?KADRA? będzie uważnie zajmować się sprawami skutków dla pracowników połączenia firm KHW S.A. z PGG Sp. z o.o.