Marszałek Sejmu powoła…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Spotkanie z Europosłem…

Joanna Kwiecień - Przewod…

Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

«
»
Facebook

Spotkanie z Premierem

Zgodnie z deklaracjami Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie ze związkami zawodowymi, w którym uczestniczył Przewodniczący PZZ ?KADRA” Dariusz Trzcionka. Dzisiejsze spotkanie w Warszawie poświęcone było sprawom dotyczącym problemów polskiego węgla i utrzymania miejsc pracy na Śląsku. Przewodniczący Dariusz Trzcionka powiedział o spotkaniu: rozmawialiśmy o kondycji finansowej Kompanii Węglowej oraz o możliwości przesunięcia płatności wobec ZUS odziedziczonych po dawnych spółkach węglowych. Z deklaracji premiera wynika, że stosowna ustawa dotycząca tej sprawy zostanie skierowana pod obrady Sejmu na jego najbliższym posiedzeniu. Projekt podobno jest już gotowy.

Przedstawiciele związków zawodowych i rządu RP wydali po spotkaniu wspólny komunikat – do pobrania .

Premier deklarował, że naszą wspólną intencją jest, by polski węgiel był jedną z podstaw polskiego systemu energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego. Szef rządu przyznał też, że rozmowy ze związkami są twarde, a rozmówcy wymagający. Jestem pod dużym wrażeniem nieroszczeniowego i bardzo kompetentnego podejścia do sprawy (…). Chcemy by polski system energetyczny był wydajny, dodając, że wydajność nie oznacza nastawienia wyłącznie na maksymalizację zysku. Oprócz zysku ważne są także aspekty społeczne i polityczne.

spotkanie_z_premierem

 

Dariusz Trzcionka przypomina także, że do kolejnego spotkania związkowców z premierem ma dojść 5 czerwca. Do tego czasu dwa związkowo-rządowe zespoły wypracować mają propozycje nowej strategii dla górnictwa i propozycje działań w sprawie zliberalizowania zapisów pakietu energetyczno-klimatycznego.

Pierwszy z tych zespołów zbiera się we wtorek (20 maja) w Ministerstwie Gospodarki. Premier Tusk zaprosił związkowców na najbliższą środę do Brukseli, gdzie będzie prezentował polski projekt unii energetycznej.

GT