Transformatorium to narzędzie pozwalające na moderowaną dyskusję nad przyszłością Katowic, podregionu katowickiego i szerzej Śląska w kontekście dokonującej się transformacji regionu.

GIF z przykładowymi rozrusznikami dyskusji

Transformatorium to narzędzie partycypacji obywatelskiej, które powstało w ramach projektu Horyzont DUST (Democratising jUst Sustainability Transitions), w którym uczestniczą pracownicy i doktoranci Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odpowiedzialni – przy współpracy z partnerem społecznym Porozumieniem Związków Zawodowych KADRA – za prace w podregionie katowickim (lider: Uniwersytet Technologiczny w Delfcie).

Transformatorium wykorzystuje platformę internetową Pol.is, która umożliwia głosowanie i wyrażanie opinii na temat tzw. rozruszników dyskusji (ang. seed statements) poprzez:

  • aprobatę
  • dezaprobatę
  • powstrzymanie się od wyrażenia opinii
  • sformułowanie własnej opinii, komentarza na temat danego rozrusznika dyskusji.

W najbliższym zostanie uruchomione innowacyjne narzędzie, które pozwoli dokładnie przeanalizować opinie mieszkańców Katowic, podregionu katowickiego oraz Śląska wobec transformacji, związanej w szczególności z przemysłami tradycyjnymi, takimi jak górnictwo, hutnictwo, energetyka konwencjonalna i branże powiązane.

Zaproponowane już wkrótce do szerokiej konsultacji społecznej rozruszniki dyskusji wyrażają często skrajne lub komplementarne opinie na temat preferowanej lub prawdopodobnej przyszłości regionu po transformacji – ze szczególnym uwzględnieniem regionu katowickiego.

Przykładowe rozruszniki dyskusji można przeczytać na grafice, która została przygotowana przez pracowników Uniwersytetu Technologicznego w Delfcie oraz zespół architektów i urbanistów (z Gosią Rybak) z niderlandzkiego OOZE.

Przygotowanie rozruszników dyskusji zostało poprzedzone serią prac warsztatowych z trzema pokoleniami interesariuszy transformacji, tj. młodzieżą wywodzącą się z rodzin związanych z przemysłami tradycyjnymi, górnikami oraz seniorami w przeszłości związanymi z górnictwem i energetyką.

Ostateczne zapisy rozruszników dyskusji to efekt połączenia postrzegania kapitałów terytorialnych oraz preferowanej i prawdopodobnej przyszłości regionu po transformacji.

Link do badania Transformatorium: http://transformatorium.bk.tudelft.nl/

 

Więcej o projekcie: https://www.dustproject.eu

Projekt DUST otrzymał dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach programu „Horyzont Europa” na podstawie umowy o dofinansowanie nr 101094869.