PZZ KADRA i przedstawiciele partnerów projektu Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 brali  udział w wizycie studyjnej w Północnej Anglii, która miała na celu zapoznanie się z doświadczeniami transformacyjnymi byłego regionu węglowego oraz zdobycie wiedzy i informacji na temat procesów transformacji.
W dniu 10 lipca wzięliśmy udział w warsztatowym spotkaniu w North England Institute of Mining and Mechanical Engineers w Newcastle. Ross Forbes – były dyrektor programowy Redhills, Prof. John Tomaney – prorektor University College London, Prof. Andy Pike – Centrum Studiów Rozwoju Regionalnego Miast z Uniwersytetu w Newcastle przedstawili uczestnikom wizyty historię gospodarczą północno-wschodniej Anglii, a następnie porównawczy rozwój gospodarczy w regionach poprzemysłowych. W trakcie wizyty prof. Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach omówił doświadczenia transformacji regionów węglowych województwa śląskiego. Do wystąpień odnosili się uczestnicy wizyty studyjnej m.in.: Kamil Załuski – Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA”, Grzegorz Pytel (PZZ KADRA) i Sebastian Czogała (ZZG) – członkowie Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego. Dyskutowano w sprawach dotyczących transformacji w górniczych regionów.

Dzięki wsparciu posła Marka Fergusona – członka parlamentu z ramienia Partii Pracy, a także Garego Haley radnego miasta Gateshead przedstawiciele związków zawodowych i partnerów projektu ROPT 2.0 zapoznali się z koncepcją ciepłownictwa sieciowego.
Dzięki dużej wiedzy Pana Jima Gillon – menadżera usług energetycznych pozyskano wiele cennych brytyjskich doświadczeń na temat instalacji pomp ciepła firmy GEA 2x3MW korzystającej z ciepła pozyskanego z wód kopalnianych z nieczynnych kopalń. Instalacja korzysta z wody kopalnianej o temperaturze 25 stopni.
Wizyta studyjna w Gateshead Minewater Heat and Energy Centre, Baltic Solar Farm pozwoliła na wymianę pytań o tym jak instalacja wykorzystuje ciepłą wodę z rozległej sieci starych wyrobisk górniczych. Znajdują się one 150 m poniżej miasta, dzięki czemu dostarcza ona ciepło i ciepłą wodę do różnych typów budynków w mieście. Jest to największa sieć korzystająca z ciepła z wody kopalnianej w Wielkiej Brytanii i jedna z największych w Europie. Projekt pozwala zaoszczędzić emisję CO2 i jest to jeden z przykładów alternatywnych rozwiązań technologicznych służących zaspakajaniu zapotrzebowania na energię odnawialną w nadchodzących latach w miejscach, które posiadają zasoby wody z kopalń węgla.
 W dniu 11 lipca w okrągłym stole otwartym przez Judith Kirton-Darling w imieniu industriAll Europe dotyczącym obrony wartości związków zawodowych oraz sprawiedliwej transformacji. W czasie spotkania wypowiadali się Dariusz Stankiewicz, Grzegorz Trefon, Sebastian Czogała, Anna Dudek na temat złożonych wyzwań stojących przed Śląskiem i Europą m.in. w związku transformacją regionów węglowych.
Spotkanie zostało poprzedzone zwiedzaniem Redhills w Durham zaczynając od spotkania z Alan Mardghum – sekretarzem Stowarzyszenia Górników Durham. W Redhill wysłuchaliśmy kolegi Ross Forbes o wielu bezcennych doświadczeniach z prac tzw. parlamentu górników w Durham, historii działań NUM – górniczych związków zawodowych w W. Brytanii.
W czasie licznych prac nasza delegacja spotkała się z Andy Lock, dyrektorem generalnym Coalfields Regeneration Trust, z którym omówiono brytyjskie doświadczenia, w tym jak wspierać mieszkańców społeczności zagłębi węglowych, aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał.
Region Północnej Anglii to region w przeszłości silnie zależny od górnictwa i węgla, przechodzący głębokie przemiany gospodarcze, w wielu społecznościach zmagający się z licznymi problemami takimi jak zatrudnienie, zachowanie kultury i lokalnej tożsamości górniczej. Cały dzień spotkań i prac naszej delegacji pozwolił na zrozumienie jak ważne są unikalne potrzeby i kultura regionów górniczych oraz wartości, które są istotne w społecznościach regionów węglowych.
Zwieńczeniem wizyty studyjnej w Północnej Anglii była w dniu 12 lipca Gala Górnicza w Durham. Jest to jedno z największych na świecie spotkań związków zawodowych, mieszkańców oraz polityków, którzy ramię w ramię czczą pamięć o dawnej historii górniczego regionu.

Wizyta studyjna była organizowana w ramach projektu Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 finansowanego przez Unię Europejską z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #sprawiedliwatransformacja #JustTransition