Stanowisko Prezydium F…

Prezydium Forum Związków …

Praca biura zawieszona…

Do dnia 17 kwietnia 2020 …

Tarcza Antykryzysowa -…

Forum Związków Zawodo…

Praca biura zawieszona…

Informujemy, że został pr…

Praca biura zawieszona…

Informujemy, że została z…

Uwagi do Europejski Zi…

Porozumienie Związków Zaw…

Województwo Śląskie ma…

W konferencji pt. W kieru…

«
»
Facebook

Zbadaj wzrok – zmień spojrzenie na Świat

Zbadaj wzrok – zmień spojrzenie na Świat

Ustanowienie przez Fundację „Unia Bracka” września miesiącem zdrowych oczu stało się doskonałym pretekstem do stworzenia projektu akcji promującej zdrowie w śląskich Domach Dziecka. Przeprowadzana w przychodniach Fundacji „Unia Bracka” akcja „Zbadaj wzrok – zmień spojrzenie na Świat” została rozszerzona na 3 Domy Dziecka: Zakątek i Stanica z Katowic oraz Dom Dziecka nr 1 Miechowice z Bytomia.
W dniach 10, 12 oraz 14 września 2012 roku w siedzibach Domów Dziecka odbyły się bezpłatne, komputerowe badania wzroku wszystkich dzieci. W sumie przebadanych zostało 140 podopiecznych Domów Dziecka. Dla 14 z nich ufundowane zostały nowe szkła wraz z wybranymi przez dzieci oprawkami. Uroczyste wręczenie okularów, które miało miejsce 9 października było doskonałą okazją do spotkania Dyrekcji Domów Dziecka z członkami Zarządu Fundacji i przedstawienia problemów, z którymi na co dzień borykają się te placówki.
Choć okulary zostały wręczone 14 dzieciom to wszyscy podopieczni Domów Dziecka Zakątek, Stanica i nr 1 Miechowice miały w tym dniu powody do radości. Dzięki hojności  współpracujących z Fundacją darczyńców udało nam się przygotować dla dzieci kosze ze słodyczami oraz poczęstunek w postaci ufundowanego przez cukiernie ciasta. Do wywołania uśmiechu na twarzach wszystkich mieszkających w Domach Dziecka maluchów przyczynili się: Porozumienie Związków Zawodowych „KADRA”, firma Dabex z Rudy Śląskiej, Jolanta Grymel, właścicielka cukierni Szarlotka w Rudzie Śląskiej, sieć cukierni Jedynka z Jastrzębia Zdroju, Daniel Niemczycki, właściciel firmy Optolux z Wrocławia oraz Aniela i Arkadiusz Adamczyk, właściciele sklepu Adar w Żorach.
 
Spotkanie w siedzibie Fundacji było dla uczestniczących w nim maluchów niezwykłą okazją do dokładniejszego zapoznania z pracą Przychodni. Dzieci wzięły udział w badaniach spirometrii, odwiedziły pracownię RTG, gdzie mogły obejrzeć szkielet człowieka przedstawiony na zdjęciach rentgenowskich  oraz gabinet USG, w którym niektóre z nich zostały poddane badaniu – możliwość obejrzenia własnych organów wewnętrznych była dla maluchów ciekawym doświadczeniem. Na koniec spotkania dzieci na pamiątkę pozostawiły nam odbite w farbie dłonie.