Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

zmiana kierownictwa in…

Koleżanka Judith Kirton-D…

Wyrazy solidarności i …

industriAll Europe, Indus…

Na zielonych obcasach …

W siedzibie Porozumienia …

«
»
Facebook

Czy transformacja może być demokratyczna, sprawiedliwa i pokojowa

O sprawiedliwej transformacji dyskutowano w czasie dorocznej konferencji Polityki Insight od 15 do 19 lutego 2021r. W spotkaniu nasza kol. Alicja Messerszmidt, Przewodnicząca ZZ KADRA przy KWB Konin była uczestnikiem debaty w czasie jednego z paneli dyskusyjnych prowadzonego przez Panów Robert Tomaszewski i Dominik Brodacki z udziałem Fransa Timmermans’a Wiceprzewodniczącego KE, Karstena Wildberger’a członka zarządu E.ON SE, Małgorzaty Kasprzak analitykiem Ember, Izabeli Zygmunt z Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network.

Kol. Alicja Messerszmidt m.in. podkreśliła, że górnictwo węgla brunatnego bardzo różni się od węgla kamiennego. Pracownicy w sektorze węgla kamiennego zawsze mieli uprzywilejowane pozycje. To duża grupa społeczna ze Śląska, z którą wszyscy bardzo się liczą a z którą nigdy nie mogliśmy się porównywać. Różnice zauważyliśmy mocno z chwilą prywatyzacji naszej firmy. Bez pomocy państwa polskiego, region turkowsko-koniński stanie się drugim Wałbrzychem, miastem ludzi bezrobotnych. Spodziewam się, że stopa bezrobocia w naszym subregionie będzie wzrastała, gdyż będą zamykane kolejne odkrywki. Związek zawodowy szacuje, że pracę straci 6.500 pracowników co przekałada się na 26.000 osób pozbawionych dochodów. A trzeba pamiętać, że wiele firm otoczenia górnictwa i polski rząd nie dońca zdają sobie sprawę ze skutków zmian. Nastąpi ubóstwo i wyludnienie, w latach 80-tych mieszkało 89 tys. mieszkańców w Koninie, a obecnie mamy 66 tys. Młodzież wyjażdza z regioniu i nie wraca. Chodzi o ludzką twarz transformacji, którą powinni pokazać parlamentarzyści, polski rząd i samorządowcy. Trzeba aby rząd umożliwił odejście górników na emerytury, a samorządy powinny aktywizować tworzenie miejsc pracy. 

Biorący udział w spotkaniu Pan Frans Timmermans, Wiceprzewodniczący KE mówił m.in. o energetycznym ubóstwie i geopolitycznych konsekwencjach dekarbonizacji, szansach na spowolnienie globalnego ocieplenia, o szansach wynikających z wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu oraz o korzyściach ze międzynarodowej współpracy, wysiłkach politycznych na Świecie. Europa nie jest obecnie sama, jest lepiej niż było wcześniej. Europa wytycza jasną strategię i umożliwia jasną wizję na przyszłość. Przewodniczący Timmermans wskazywał na historyczny rozwój i specyfikę krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a także na możliwości powstania nowych specjalizacji, także w Polsce. Rozmawiałem niedawno ze związkami zawodowymi i mogę powiedzieć, że nie ma przyszłości dla węgla, lecz pozostaje pytanie jak od tego paliwa odchodzić. To ma być sprawiedliwa transformacja, albo w ogóle jej nie będzie.

Grzegorz Trefon

Więcej informacji w pełnej relacji za Polityka Insight