Zachęcamy do skorzysta…

Zachęcamy do skorzystania…

Protest pracowników se…

PZZ "KADRA" wzięło udział…

III Kongres industriAl…

III Kongres industriAll E…

Umowa społeczna podpis…

Przewodniczący Dariusz Tr…

Huta Częstochowa ma no…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Rozmowy Kraju Libereck…

Z inicjatywy czeskiego i …

Protesty na Dolnym Ślą…

Pracownicy i mieszkańcy B…

Stanowisko przeciw pos…

Porozumienie Związków Zaw…

«
»
Facebook

Europejskie Dni Przemysłu – nie pozostawiając w tyle żadnego regionu ani pracownika

W czasie europejskich Dni Przemysłu, industriAll Europe zwróciło uwagę na procesy dekarbonizacji w Europie Środkowej i Wschodniej – podkreślając, że nie można pozostawić w tyle żadnego regionu ani pracownika. IndustriAll Europe był gospodarzem jednej z sesji w ramach Dni Przemysłu UE, której celem było zajęcie się konkretnymi wyzwaniami, przed którymi stoją pracownicy przemysłowi w przemyśle ciężkim w Europie Środkowej i Wschodniej, wynikającym z transformacji na gospodarkę niskoemisyjną.

Za moderowane spotkania odpowiadała zastępca sekretarza generalnego industriAll Europe kol. Judith Kirton-Darling, natomiast wśród prelegentów znaleźli się Pani Aleksandra Tomczak z gabinetu Wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, Pani Agnes Jongerius – członek Parlamentu Europejskiego i współsprawozdawca sprawozdania Parlamentu Europejskiego w sprawie sprawiedliwej transformacji, Monika Sitárová (OZ KOVO, Słowacja), Plamen Dimitrov (CITUB, Bułgaria), Tomas Wyns (Vrije Universiteit w Brukseli).

W czasie spotkania Luc Triangle – sekretarz generalny industriAll Europe podkreślił, że dialog społeczny i uczestnictwo pracowników to główne składki zapewniające sprawiedliwą transformację i gwarantujące, że żaden region ani pracownik nie zostanie w tyle, gdy przystępujemy do Europejskiego Zielonego Ładu i do szybkiej dekarbonizacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu do 2050 roku. 

W czasie spotkania industriAll Europe we współpracy z Centrum Sprawiedliwej Transformacji ITUC w Brukseli kontynuowano dyskusję, jaka odbyła się na przełomie 2020/2021 roku w formie okrągłych stołów z udziałem organizacji związkowych z Środkowej i Wschodniej Europy, w której również brali udział przedstawiciele Porozumienia Związków Zawodowych „KADRA”. 

W czasie spotkania podkreślano, że transformacja ma istotny wpływ na regiony zależne od węgla i słabiej rozwinięte. Nie można dopuścić aby procesy transformacji prowadziły do rosnącej liczby „pozostawionych” i „pozbawionych przemysłu” regionów w UE. Wielu uczestników podkreślało, że nie są to tylko regiony uzależnione wcześniej od węgla. W spotkaniu w ramach europejskich Dni Przemysłu w dniu 25 lutego 2021r. uczestniczył Grzegorz Trefon (PZZ „KADRA”).

Więcej informacji na stronie industriAll Europe:

https://news.industriall-europe.eu/Article/564