Koalicja na rzecz spra…

Koalicja europejskich zwi…

Życzenia barbórkowe

Koleżanki i koledzy! Z o…

Zespół regionalny ds. …

Grzegorz Pytel - członek …

Spotkanie z Panią Mini…

Przedstawiciele polskich …

Sprawiedliwa transform…

PZZ "KADRA" uczestniczy w…

KADRA KWB Turów uczest…

Związek Zawodowy "KADRA" …

Pismo do Ministerstwa …

PZZ "KADRA" skierowało pi…

Europejski przemysł wy…

IndustriAll Europe zoorga…

«
»
Facebook

Protest pracowników sektora paliwowo-energetycznego w Warszawie

PZZ „KADRA” wzięło udział w proteście pracowników sektora paliwowo-energetycznego w dniu 9 czerwca 2021 r. w Warszawie organizowanym przez 3 krajowe centrale związkowe. Protest pracowników odbywa się w celu zamanifestowania swojego niezadowolenia z sytuacji w branży i wyrażenia przez pracowników obaw o przyszłość oraz miejsca pracy. W proteście brali udział członkowie Zarządu Głównego i członkowie organizacji związkowych KADRA.

W proteście chodzi między innymi o gwarancje pracownicze w procesie transformacji energetyki i górnictwa węgla brunatnego.

Protestujący wyrażali swój sprzeciw wobec polityki rządu dotyczącej, niesprawiedliwej według związkowców, transformacji energetycznej i przede wszystkim – domagali się dialogu społecznego zgodnego ze standardami demokracji. Obecne działania strony rządowej mogą doprowadzić do zlikwidowania dziesiątek tysięcy miejsc pracy, utraty suwerenności energetycznej, tym samym – utraty konkurencyjności polskiej gospodarki. Demonstranci protestowali przeciwko łamaniu przez rząd zasad współpracy ze stroną związkową, a także przeciwko jawnemu łamaniu praw pracowniczych. 

Protestujący pracownicy oczekują od rządu więcej szczegółów i informacji w sprawie planowanego wydzielenia ze spółek energetycznych zakładów opartych na węglu. Trzeba nam więcej wiedzy jak rząd zamierza wspierać stworzenie nowych miejsc pracy w miejsce utraconych na skutek transformacji energetycznej. 

Dorota Gardias – Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych oraz liderzy central związkowych złożyli petycję do Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. Niestety, drzwi kancelarii pozostały dla związkówców zamknięte. Niżej znajduje się petycja FZZ:

Całym sercem wspieramy działania energetyków i górników węgla brunatnego w walce o przyszłość ich sektora, setek tysięcy pracowników i ich rodzin. 

Grzegorz Trefon

 

Informacje o proteście na stronie Forum Związków Zawodowych:

Protest energetyków w Warszawie. Drzwi Morawieckiego zamknięte dla protestujących