Warsztat o sprawiedliw…

Porozumienie Związków Zaw…

Układy zbiorowe i dyre…

Związki zawodowe z Polski…

Zespoł Trójstronny ds.…

5 czerwca odbyło się Posi…

IX ZJAZD KRAJOWY PZZ "…

Dariusz Trzcionka został …

Dyrektywa o wynagrodze…

Porozumienie Związków Zaw…

AKADEMIA XXXV-LECIA

Dariusz Trzcionka - Przew…

Rada Krajowa PZZ "KADR…

W dniu 10 kwietnia 2024 r…

«
»
Facebook

Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.

W dniu dzisiejszym (28 stycznia), rano w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. rozpoczął się strajk. Związki zawodowe żądają m.in. odwołania zarządu i rezygnacji ze zwolnienia związkowców z kopalni Budryk. Strajk jest bezterminowy. Strajk rozpoczęty został po ogłoszeniu we wtorek (27 stycznia) późnym popołudniem wyników dwudniowego referendum.

Górnicy odpowiadali na pytanie: „Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowych, mających na celu wycofanie się zarządu JSW z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?” 98 proc. głosujących poparło akcję protestacyjną.

Z górnikami JSW S.A. solidaryzują się związki zawodowe z innych Spółek. Również we wszystkich jednostkach organizacyjnych Kompanii Węglowej S.A. Sztab Protestacyjno – Strajkowy ogłosił pogotowie strajkowe oraz skierował pisma z żądaniem odstąpienia od zwolnień kolegów z kopalni „Budryk” do Ewy Kopacz – Premier Rządu RP, do Włodzimierza Karpińskiego – Ministra Skarbu Państwa oraz do Wojciecha Kowalczyka – Pełnomocnika Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego. Związkowcy z Kompanii Węglowej oczekują interwencji nadzoru właścicielskiego i odwołania prezesa Zagórowskiego, który doprowadził do poważnych problemów społecznych i ekonomicznych w JSW S.A., a zarządzanie Spółką sprowadza do permanentnego konfliktu ze związkami zawodowymi i pracownikami. Pełna treść pism do pobrania poniżej: