IX ZJAZD KRAJOWY PZZ "…

Dariusz Trzcionka został …

Dyrektywa o wynagrodze…

Porozumienie Związków Zaw…

AKADEMIA XXXV-LECIA

Dariusz Trzcionka - Przew…

Rada Krajowa PZZ "KADR…

W dniu 10 kwietnia 2024 r…

Marszałek Sejmu powoła…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Spotkanie z Europosłem…

Joanna Kwiecień - Przewod…

Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

«
»
Facebook

Trwają masówki i planowane są referenda strajkowe w JSW SA

W dniu dzisiejszym (23 stycznia) związki zawodowe organizują masówki w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. W najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 stycznia) planujemy organizację referendów strajkowych poinformował Zdzisław Chętnicki – Przewodniczący Kadry w JSW S.A. Działania podejmowane przez związki zawodowe zostały sprowokowane przez prezesa zarządu, który wypowiedział stronie społecznej w całości porozumienia zbiorowe z dnia 28 lutego 2011 i 8 listopada 2012 roku. W części wypowiedziane zostało porozumienie zawarte w dniu 5 maja 2011 roku. Jedynie gwarancje zatrudnienia zapisane w par. 3 są nadal obowiązujące. Prezes Jarosław Zagórowski podkreślił w piśmie do związków zawodowych, że wypowiada poprzednie porozumienia i czyni to dla ochrony miejsc pracy co jest zgodne z polityką Rządu RP.

Prezes przyznał się związkom zawodowym do bardzo poważnej straty Spółki ? wynik finansowy netto Spółki za okres 01.09.2014 do 30.09.2014 wyniósł minus 322,7 mln. złotych. Za straty zgodnie z decyzją Prezesa i polityką rządu RP ma zapłacić ponad 28.000 pracowników, aby móc utrzymać miejsca pracy na Śląsku.

Jarosław Zagórowski zdecydował nie wypłacać 14-tek, obciąć o połowę deputat węglowy, wstrzymać wzrost płac oraz wprowadzić sześciodniowy tydzień pracy górnikom.

W przypadku JSW S.A. zawiódł prezes, szanse na euro-obligacje już dawno uleciały i odpowiedzialny za wszystkie porażki Jarosław Zagórowski uważa, że Spółka może pozwolić sobie na zaoszczędzenie 500 mln złotych w kolejnych latach. Dzięki górnikom tym samym Pan prezes może utrzymać 26 tysięcy miejsc pracy. Również dzięki tym oszczędnościom górników zaplanowane już wcześniej w JSW S.A. roboty na lata 2017-2018 mają zostać zrealizowane i sfinansowane zgodnie z planem – tak przynajmniej zapewnia wciąż pewny siebie Pan Prezes i najlepszy gwarant nowych porozumień ze stroną społeczną.

Sytuacja finansowa jest trudna, musimy podjąć trudne decyzje – przekazał nie tak dawno związkowcom Jarosław Zagórowski, szef JSW. Tymczasem pracownicy – po raz kolejny zdecydują w referendum o kierunku działań związków zawodowych i przyszłości Spółki.