Życzenia Wielkanocne

Zdrowych, pogodnych Świąt…

Pomoc medyczna dla Ukr…

Informujemy naszych sympa…

Spotykanie dotyczące F…

W dniu 16 marca 2021 r. o…

Spotkanie z przedstawi…

W dniu 15 marca 2022r. od…

KADRA wnosi o spotkani…

Porozumienie Związków Zaw…

Dodatkowe Wsparcie dla…

Porozumienie Związków Zaw…

Prosimy o wsparcie pom…

PZZ "KADRA" nawiązało w…

Apel PZZ "KADRA"

Porozumienie Związków Zaw…

«
»
Facebook

Umowa społeczna podpisana w Katowicach

Przewodniczący Dariusz Trzcionka i Wiceprzewodniczący Krzysztof Stanisławski w dniu 28 maja 2021 r.  podpisali w Katowicach umowę społeczną dotyczącą procesu transformacji górnictwa węgla kamiennego w imieniu Porozumienia Związków Zawodowych „KADRA”. Umowa powstała w wyniku zaangażowania i negocjacji między przedstawicielami rządu RP i związków zawodowych, pracodawców górniczych i przedstawicieli gmin górniczych. Dokument zawiera propozycje rozwiązań systemowych, które mają chronić pracowników kopalń oraz umożliwić transformację regionów górniczych. 

Zaangażowanie PZZ „KADRA” w podpisanie umowy społecznej jest wynikiem i bezpośrednim następstwem przyjętego we wrześniu 2020 r. w Katowicach porozumienia Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego oraz delegacji rządowej w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa.

Umowa społeczna zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Wejście porozumienia w życie zależy od zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, a także od przygotowania odpowiednich ustaw przez polski Parlament.

Grzegorz Trefon

Umowa społeczna (tekst) – do pobrania

wraz z załącznikami (kliknij niżej na załącznik  aby go pobrać):

Załącznik nr 1    Załącznik nr 2    Załącznik nr 3    Załącznik nr 4

Galeria zdjęć:

This slideshow requires JavaScript.