III Kongres industriAl…

III Kongres industriAll E…

Umowa społeczna podpis…

Przewodniczący Dariusz Tr…

Huta Częstochowa ma no…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Rozmowy Kraju Libereck…

Z inicjatywy czeskiego i …

Protesty na Dolnym Ślą…

Pracownicy i mieszkańcy B…

Stanowisko przeciw pos…

Porozumienie Związków Zaw…

Umowa społeczna - teks…

Umowa społeczna dotycząca…

Związkowe spotkanie ko…

IndustriAll Global wraz z…

«
»
Facebook

Umowa społeczna podpisana w Katowicach

Przewodniczący Dariusz Trzcionka i Wiceprzewodniczący Krzysztof Stanisławski w dniu 28 maja 2021 r.  podpisali w Katowicach umowę społeczną dotyczącą procesu transformacji górnictwa węgla kamiennego w imieniu Porozumienia Związków Zawodowych “KADRA”. Umowa powstała w wyniku zaangażowania i negocjacji między przedstawicielami rządu RP i związków zawodowych, pracodawców górniczych i przedstawicieli gmin górniczych. Dokument zawiera propozycje rozwiązań systemowych, które mają chronić pracowników kopalń oraz umożliwić transformację regionów górniczych. 

Zaangażowanie PZZ “KADRA” w podpisanie umowy społecznej jest wynikiem i bezpośrednim następstwem przyjętego we wrześniu 2020 r. w Katowicach porozumienia Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego oraz delegacji rządowej w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa.

Umowa społeczna zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Wejście porozumienia w życie zależy od zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, a także od przygotowania odpowiednich ustaw przez polski Parlament.

Grzegorz Trefon

Umowa społeczna (tekst) – do pobrania

wraz z załącznikami (kliknij niżej na załącznik  aby go pobrać):

Załącznik nr 1    Załącznik nr 2    Załącznik nr 3    Załącznik nr 4

Galeria zdjęć:

This slideshow requires JavaScript.