KADRA KWB Turów uczest…

Związek Zawodowy "KADRA" …

Pismo do Ministerstwa …

PZZ "KADRA" skierowało pi…

Europejski przemysł wy…

IndustriAll Europe zoorga…

Krajowe Forum Sprawied…

W dniu 14 września w Kato…

Rada Krajowa w Mysłowi…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Zachęcamy do skorzysta…

Zachęcamy do skorzystania…

Protest pracowników se…

PZZ "KADRA" wzięło udział…

III Kongres industriAl…

III Kongres industriAll E…

«
»
Facebook

Umowa społeczna podpisana w Katowicach

Przewodniczący Dariusz Trzcionka i Wiceprzewodniczący Krzysztof Stanisławski w dniu 28 maja 2021 r.  podpisali w Katowicach umowę społeczną dotyczącą procesu transformacji górnictwa węgla kamiennego w imieniu Porozumienia Związków Zawodowych „KADRA”. Umowa powstała w wyniku zaangażowania i negocjacji między przedstawicielami rządu RP i związków zawodowych, pracodawców górniczych i przedstawicieli gmin górniczych. Dokument zawiera propozycje rozwiązań systemowych, które mają chronić pracowników kopalń oraz umożliwić transformację regionów górniczych. 

Zaangażowanie PZZ „KADRA” w podpisanie umowy społecznej jest wynikiem i bezpośrednim następstwem przyjętego we wrześniu 2020 r. w Katowicach porozumienia Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego oraz delegacji rządowej w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa.

Umowa społeczna zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Wejście porozumienia w życie zależy od zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, a także od przygotowania odpowiednich ustaw przez polski Parlament.

Grzegorz Trefon

Umowa społeczna (tekst) – do pobrania

wraz z załącznikami (kliknij niżej na załącznik  aby go pobrać):

Załącznik nr 1    Załącznik nr 2    Załącznik nr 3    Załącznik nr 4

Galeria zdjęć:

This slideshow requires JavaScript.