Choroba zawodowa po przejściu na emeryturę
Trzy lata temu przeszedłem na emeryturę i od tego czasu nie pracuje. Ostatnio podczas wizyty u lekarza stwierdzono u mnie znaczny obustronny ubytek słuchu typu ślimakowego. Czy mogę ubiegać się o uznanie schorzenia za chorobę zawodową ? Nadmieniam, że przed przejściem na emeryturę pracowałem w hałasie.
Waldemar W.
Zgodnie z kodeksem pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”. Rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.
W wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 w sprawie chorób zawodowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 1367) wśród chorób zawodowych został wymieniony obustronny trwały odbiorczy ubytek słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowany hałasem, wyrażony podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1,2 i 3 kHz. Schorzenie to może zostać uznane za chorobę zawodową tylko wówczas gdy wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych nastąpi nie później niż w ciągu 2 lat od zakończenia pracy w narażeniu zawodowym.
U Pana udokumentowane objawy wystąpiły po 3 latach od zakończenia pracy w związku z czym schorzenie nie będzie mogło zostać uznane za chorobę zawodową.
B.P.