Warsztat o sprawiedliw…

Porozumienie Związków Zaw…

Układy zbiorowe i dyre…

Związki zawodowe z Polski…

Zespoł Trójstronny ds.…

5 czerwca odbyło się Posi…

IX ZJAZD KRAJOWY PZZ "…

Dariusz Trzcionka został …

Dyrektywa o wynagrodze…

Porozumienie Związków Zaw…

AKADEMIA XXXV-LECIA

Dariusz Trzcionka - Przew…

Rada Krajowa PZZ "KADR…

W dniu 10 kwietnia 2024 r…

«
»
Facebook

CO PIĄTY PRACOWNIK NIE DOSTAŁ REKOMPENSATY ZA NADGODZINY

Niemal 23 proc. firm skontrolowanych w 2013 r. przez Państwową Inspekcję Pracy nie rekompensuje pracownikom nadgodzin, wynika ze sprawozdania z działalności PIP za ubr.

Inspekcja badała przestrzeganie przepisów o czasie pracy w 1400 firmach, zatrudniających prawie 190 tys. osób.

Okazało się, że co piąty pracownik nie otrzymuje za nadgodziny ani dodatku pieniężnego, ani czasu wolnego. Liczba tego typu naruszeń obowiązujących przepisów w 2013 r. wzrosła dwukrotnie w stosunku do roku 2012 r.

W ocenie PIP część pracodawców łamie prawo świadomie, ale część, głównie mniejszych firm, robi to ze względu na jego niedostateczną znajomość.

Efektem kontroli Inspektorów było wydanie nakazów wypłaty niemal 121 tysiącom pracowników zaległych wynagrodzeń za nadgodziny na łączną kwotę ponad 196 mln zł. Jednocześnie firmy łamiące przepisy o czasie pracy otrzymały mandaty na łączną kwotę ponad 480 tys. zł.

W opinii związków zawodowych, wielkości mandatów są zbyt małe. Stąd części pracodawców opłaci się je uiszczać i nadal łamać prawo.

Natomiast w opinii pracodawców, zbyt często pracownicy tak rozkładają swoje zajęcia, by sztucznie wydłużać czas pracy. W efekcie, ich zdaniem, Polska przoduje w rankingach najdłużej pracujących. W 2013 r. odsetek osób, które przekroczyły ustawowy limit czasu pracy wzrósł czterokrotnie w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł ponad 8 proc. zatrudnionych.

Anna Grabowska

 

 

Fot.: https://www.flickr.com/photos/seattlemunicipalarchives/8445588358/„>Seattle Municipal Archives / http://foter.com„>Foter / http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/„>Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Seattle Municipal Archives / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)