Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

zmiana kierownictwa in…

Koleżanka Judith Kirton-D…

Wyrazy solidarności i …

industriAll Europe, Indus…

Na zielonych obcasach …

W siedzibie Porozumienia …

«
»
Facebook

Konferencja w sprawie przyszłości Europy a sprawiedliwa transformacja

W dniach 29-30 kwietnia 2022 r. odbyła się końcowa sesja plenarna dla Konferencji na temat przyszłości Europy, która we wnioskach końcowych skupiła się również na zielonej i sprawiedliwej transformacji. Pierwsza konferencja plenarna została zorganizowana przez Parlament Europejski w 19 czerwca 2021r. 

Z konferencji sformułowane zostały wnioski końcowe oparte głównie na zaleceniach europejskich paneli obywatelskich, paneli krajowych, a także zostały rozszerzone o pomysły z wielojęzycznej platformy cyfrowej. Wnioski te zostały omówione przez wszystkich członków sesji plenarnych.

Wnioski zawierają nawiązanie do sprawiedliwej transformacji. W propozycjach dotyczących: zmian klimatycznych, energii i transportu zdefiniowano w jednym z celu celu: zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcie niezależności energetycznej UE, przy jednoczesnym zapewnieniu sprawiedliwej transformacji i zapewnieniu Europejczykom wystarczającej, przystępnej cenowo i zrównoważonej energii. Zmierzenie się ze zmianami klimatu, z UE odgrywającą rolę światowego lidera w zakresie zrównoważonej polityki energetycznej i z poszanowaniem globalnych celów klimatycznych zaproponowano w między innymi takie środki jak w pkt. 8. Zapewnienie sprawiedliwej transformacji, ochrona pracowników i miejsc pracy poprzez odpowiednie finansowanie transformacji i dalsze badania, poprzez reformę systemu podatkowego z bardziej sprawiedliwym opodatkowaniem oraz środkami przeciwdziałania oszustwom podatkowym, oraz poprzez zapewnienie integracyjnego podejścia do sprawowania rządów w kształtowaniu polityki na wszystkich poziomach (np. ambitne działania na rzecz przekwalifikowania/podniesienia umiejętności, silną ochronę socjalną, utrzymywanie służby publicznej w rękach publicznych, ochronę zasad BHP). W kolei pkt. 11 wskazuje na zwiększenie przywództwa UE i przyjęcie silniejszej roli oraz odpowiedzialności za promowanie ambitnych działań w dziedzinie klimatu, sprawiedliwej transformacji i wsparcia w radzeniu sobie ze stratami i szkodami.

Zalecenia z konferencji również w propozycji dotyczącej – Zrównoważonego wzrostu i innowacji wskazują na cel, gdzie proponuje się, aby UE wspierała przejście na model zrównoważonego i odpornego wzrostu, z uwzględnieniem transformacji ekologicznej i cyfrowej o silnym wymiarze społecznym w europejskim semestrze oraz wzmocnienie pozycji obywateli, związków zawodowych i przedsiębiorstw. Tak zdefiniowany cel ten można osiągnąć poprzez środki, takie jak w pkt. 8. podnoszenie świadomości wśród firm i obywateli, jak zachowywać się w sposób bardziej zrównoważony i gwarantować sprawiedliwą transformację, opartą na dialogu społecznym i wysokiej jakości miejscach pracy.

W ramach konferencji każde państwo członkowskie i instytucja UE mogły organizować wydarzenia w ramach konferencji, zgodnie z własną krajową lub instytucjonalną specyfiką,  także wkład w Konferencję. W czasie konferencji zaangażowane były instytucje i organy UE, państwa członkowskie, władze regionalne i lokalne, zorganizowane społeczeństwo obywatelskie, partnerzy społeczni i obywatele. Konferencja zgromadziła wiele osób i instytucji a poniżej znaleźć można pełne sprawozdanie z wynikami końcowymi konferencji.

Pełne sprawozdanie z wyników końcowych – maj 2022 (EN)

Grzegorz Trefon