Marszałek Sejmu powoła…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Spotkanie z Europosłem…

Joanna Kwiecień - Przewod…

Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

«
»
Facebook

Manifestacja w Brzeszczach ? 5 października 2015

W czasie zorganizowanej manifestacji w Brzeszczach przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w dniu 5 października 2015 roku ? górnicy mówią, że rząd nie zrealizował porozumienia z 17 stycznia. Manifestacja rozpoczęła się o godz. 14:00 pod kopalnią Brzeszcze i uczestniczyli w niej związkowcy ze Związku Zawodowego ?KADRA? przy KWK Brzeszcze oraz organizacje ze Spółek SRK, KHW, JSW, Kompania Węglowa, Tauron Wydobycie i Węglokoks. Manifestacja została przeprowadzona w miejscu gdzie wybuchł pierwszy podziemny protest górniczy ze stycznia tego roku, do którego następnie przyłączyły się załogi pozostałych kopalń i zakładów Kompanii Węglowej. W dzisiejszej akcji brał udział Bogdan Studencki ? Wiceprzewodniczący PZZ ?KADRA?. Protestujących w Brzeszczach górników wsparli czynnie członkowie Zarządu Głównego PZZ ?KADRA? oraz górnicy z innych polskich kopalń węgla. Zgodnie ze wcześniejszymi decyzjami MKPS zbierze się ponownie po tej manifestacji aby zadecydować o kolejnych akcjach protestacyjnych, o których będzie informował na bieżąco.  

MKPS zadecydował już, że od 1 października br. we wszystkich kopalniach i zakładach górniczych w regionie będzie obowiązywać gotowość strajkowa. Górnicy w Brzeszczach protestują ze względu na złamanie umowy ze stycznia i nierealizowanie Porozumienia. Do końca września tego roku miała powstać Nowa Kompania Węglowa. Inwestorami dla NKW miały być spółki energetyczne, a docelowo całe górnictwo miało być powiązane z energetyką. Firmy skonsolidowanego sektora węglowo-energetycznego dawałyby stabilne miejsce pracy i perspektywy. W polskich elektrowniach miał być spalany polski węgiel, z korzyścią dla odbiorców energii w Polsce. W manifestacji również wzięła udział Pani poseł Beata Szydło, wskazywana przez Prawo i Sprawiedliwość jako kandydatka na premiera RP,  Paweł Kukiz i władze samorządowe Gminy Brzeszcze.

Związki zawodowe dołożyły wszelkich starań do realizacji Porozumienia z dnia 17 stycznia br. Poprzez organizację dzisiejszej manifestacji górnicy podkreślają, że chcą pokazać swoje niezadowolenie w kwestii sprzedaży kopalni Brzeszcze, z którą się nie zgadzają się. Nowy układ właścicielski miał być oparty na kapitale mieszanym, krajowym i zagranicznym. Tym bardziej, co podkreślają, że nie wiedzą na jakich zasadach ma kształtować się udział tych kapitałów.