Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

zmiana kierownictwa in…

Koleżanka Judith Kirton-D…

Wyrazy solidarności i …

industriAll Europe, Indus…

Na zielonych obcasach …

W siedzibie Porozumienia …

«
»
Facebook

Parlament Europejski zagłosował w sprawie rozporządzenia metanowego

Rozporządzenie w sprawie redukcji emisji metanu zostało przegłosowane w Parlamencie Europejskim w dniu 9 maja 2023 r. Zdecydowana większość – 499 za, 79 przeciw i 55 wstrzymujących się – poparła kompromisowy tekst rozporządzenia zmieniający wniosek Komisji Europejskiej, o którego zmianę zabiegały związki zawodowe z Polski, w tym PZZ „KADRA”.

W czasie wspólnej konferencji prasowej eurodeputowanych po głosowaniu – sprawozdawca, i czołowa deputowana Pani Jutta Paulus (Greens/EFA) i Pan Jens Geier (S&D) – niemiecki centrolewicowy eurodeputowany powiedzieli dziennikarzom, że decyzja została podjęta, aby nie „podważać” z trudem wywalczonej umowy społecznej o odejściu od węgla na Śląsku. Z eurodeputowanymi z S&D rozmawiali ostatnio polscy związkowcy, w tym Przewodniczący Dariusz Trzcionka – link.

Dialog o rozporządzeniu metanowym z europosłami w Krakowie

Związki zawodowe wiele zawdzięczają członkom Parlamentu Europejskiego, którzy poświęcili wiele czasu na dyskusje i rozmowy ze związkowcami w ostatnich 2 miesiącach prac PZZ „KADRA”. Wiele spotkań inicjowanych było przez PZZ „KADRA”, NSZZ „Solidarność” i ZZG w Polsce, a także wspieranych przez naszą europejską centralę związkową industriAll Europe. Odbyły się też spotkania i rozmowy w siedzibie PZZ „KADRA”, jak to z panem prof. Jerzym Buzkiemlink.

Spotkanie z Prof. Jerzym Buzkiem w sprawie rozporządzenia metanowego

Wspomniany kompromis zakłada dopuszczalne poziomy emisji metanu w wysokości 5 ton na 1000 ton wydobywanego węgla od 2027 i 3 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla od roku 2031. Emisje te mają być liczone na poziomie operatora kopalni, co pozwoli spółkom posiadającym więcej kopalni uśrednić emisje.

Całość prac i dialogu zaprocentowała w ostatnich dniach, gdyż jak zauważył prof. Jerzy Buzek udało się wypracować rozsądny kompromis dla kopalń: 

Zdaniem wielu komentatorów – to była bardzo rzadka decyzja Parlamentu Europejskiego o osłabieniu proponowanych środków przez Komisję Europejską poprzez złagodzenie przepisów dotyczących emisji metanu z kopalni węgla w związku z podejmowanym działaniami przez związki zawodowe. 

W UE jest to pierwsze rozporządzenie w tej sprawie, podczas gdy kraje takie jak Kanada, Stany Zjednoczone czy Nigeria mają już odpowiednie ramy. Na przykład firmy z USA będą musiały płacić za nadmierną emisję metanu od przyszłego roku. Parlament Europejski rozszerzył zapisy proponowanej regulacji przez KE od 2026 r. na importerów. Będą musieli w UE udowodnić, że przestrzegają wymogów.

Aktualnie oczekujemy i będziemy uważnie patrzeć na potrzebę zapewnienia skutecznego Trilogu w UE między KE, Radą i PE.

Grzegorz Trefon