Marszałek Sejmu powoła…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Spotkanie z Europosłem…

Joanna Kwiecień - Przewod…

Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

«
»
Facebook

Protest pracowników ostatniej Zagłębiowskiej kopalni węgla

Zamyka się ostatnią z istniejących kopalń węgla kamiennego Zagłębia. Górnicy, związkowcy i mieszkańcy zorganizowali na ulicach Sosnowca i Katowic protest w obronie pracowników ostatniej czynnej kopalni węgla kamiennego na Zagłębiu. Na ulicach protestują też członkowie Związku Zawodowego ?KADRA? przy KWK Kazimierz Juliusz Sp. z o.o. Wśród protestujących górników są Wiceprzewodniczący PZZ ?KADRA? Krzysztof STEFANEK, związkowi koledzy z Kompani Węglowej S.A. i Przewodniczący naszej organizacji zakładowej z Sosnowca – kolega Waldemar KULA.

Krzysztof STEFANEK w imieniu Sekcji Węgla Kamiennego PZZ ?KADRA? podkreślił, że obecne działania PZZ ?KADRA? i naszych kolegów z organizacji zakładowej przy KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu koncentrują się na zagwarantowaniu zatrudnienia pracownikom Kopalni i wypłacie wszystkich składników wynagrodzeń. W pierwszej kolejności zależy nam na zapewnieniu miejsc pracy w ramach zakładów górniczych KHW S.A. Nasi koledzy zatrudnieni w Kopalni oczekują większej przychylności ze strony właściciela jakim jest KHW SA. Członkowie KADRY są pełni obaw i mają liczne uwagi do przygotowanego przez KHW S.A. programu przejść. W tej sprawie potrzeba większej uwagi Zarządu KHW S.A. na problemach załogi z Sosnowca.

PZZ ?KADRA? uważa, że załoga z Kazimierza-Julisza w obecnej sytuacji zasługuje na zwrócenie większej uwagi na ich problemy. Sytuacja w jakiej znalazły się rodziny protestujących górników jest bardzo trudna. Zatrzymanie produkcji KWK Kazimierz-Juliusz Sp. z o.o. to ostatnia część realizowanego od lat programu likwidacji zakładów górniczych w Zagłębiu, z którym PZZ ?KADRA? tak w przeszłości jak i obecnie się nie zgadzało. Restrukturyzacja przemysłu doprowadziła do likwidacji kopalń: Saturn, Paryż, Sosnowiec, Porąbka-Klimontów, Grodziec, Jowisz i Niwka-Modrzejów. Część z tych zlikwidowanych zakładów wchodziło w skład KHW S.A.

Załoga kopalni Kazimierz-Juliusz doświadczyła już nie raz skutków procesu restrukturyzacji. Pracownicy, którzy poważnie obawiają się swojej przyszłości – pracy, płacy i mieszkań ? poprzez swój protest dają wyraźny sygnał i wyraz swojego niezadowolenia.

Zarząd KHW S.A. dotychczas zagwarantował zatrudnienie górnikom z Sosnowca w innych kopalniach KHW S.A. Po przejściu do KHW obejmie ich HUZ (Holdingowa Umowa Zbiorowa z 1993 z późniejszymi zmianami).

PZZ ?KADRA? będzie na bieżąco monitorować sposób wypłat wynagrodzeń pracowników oraz realizację uprawnień pracowniczych uzgodnionych w HUZ. Dla załogi muszą zostać przygotowane odpowiednie programy umożliwiające skorzystanie ze wszystkich prawnie dostępnych instrumentów pomocowych. PZZ ?KADRA? będzie uważnie przyglądać się traktowaniu pracowników sosnowieckiej kopalni i tam gdzie to niezbędne zapewni również pomoc prawną przy wszystkich staraniach pracowników i przy zgłaszaniu uzasadnionych roszczeń dotyczących zaległych wynagrodzeń. W sprawach naszych członków, koleżanek i kolegów będziemy współpracować z naszą organizacją zakładową.