Marszałek Sejmu powoła…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Spotkanie z Europosłem…

Joanna Kwiecień - Przewod…

Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

«
»
Facebook

Wybrano najmłodszą w historii drużynę kierowniczą EKZZ

Kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, którego tematem przewodnim była odnowa związków zawodowych, zakończył się wyborem nowego kierownictwa, w którym jest równowaga pod względem płci i jest najmłodsze w historii organizacji.
Irlandzka działaczka związkowa Esther Lynch, która po raz pierwszy zaangażowała się w ruch robotniczy podczas pracy w fabryce mikroprocesorów w latach 80., będzie przewodzić zespołowi przez następne cztery lata jako Sekretarz Generalny.
Adwokat ds. prawa pracy Isabelle Schömann i szwedzki działacz związkowy Claes-Mikael Stahl, który rozpoczął swoją karierę zawodową jako sprzątacz w fabryce, zostali wybrani na zastępców sekretarza generalnego.
35-letni słoweński związkowiec Tea Jarc i 36-letni belgijski związkowiec Ludovic Voet zostali wybrani na sekretarzy Konfederacji wraz z Włochem Giulio Romani, który jest doświadczonym negocjatorem w imieniu pracowników sektora bankowego.
Te decyzje są następstwem kongresu, na którym ponad połowę delegatów stanowiły kobiety i na który przybyła rekordowa liczba delegatów poniżej 35 roku życia.
Nowy zespół jest odpowiedzialny za wprowadzenie w życie planu działania i manifestu, dokumentów uzgodnionych w ciągu czterech dni debaty w Berlinie, w której wzięło udział 1000 związkowców reprezentujących ponad 45 milionów pracowników.
Priorytety na kadencję, która trwa do następnego kongresu w 2027 r., obejmują:
  • Zakaz finansowania publicznego dla firm, które odmawiają uznania związków zawodowych lub rokowań zbiorowych
  • Regulacja zasad użycia sztucznej inteligencji w miejscu pracy w oparciu o zasadę ?człowiek kontroluje?.
  • Zapobieganie powrotowi polityki zaciskania pasa i wspieranie nowych zasad gospodarczych UE, które stawiają ludzi i planetę na pierwszym miejscu
  • Pełne i szybkie wdrożenie dyrektywy w sprawie równych wynagrodzeń
  • Zapewnienie, że żaden pracownik nie zostanie pozostawiony sam podczas przechodzenia na zieloną i cyfrową gospodarkę
  • Zwiększenie członkostwa w związkach zawodowych, które będą bastionem przeciwko wzrostowi siły skrajnej prawicy.
Sekretarz generalna EKZZ, Esther Lynch, powiedziała:
?W czasach, gdy przepaść między bogatymi a ludźmi pracującymi rośnie, odnowa związków zawodowych ma kluczowe znaczenie, dlatego jestem zaszczycona, że zostałam wybrana na szefa najmłodszego kierownictwa w historii EKZZ.
Jestem zdeterminowana, aby w ciągu najbliższych czterech lat zapewnić od dawna oczekiwane przywrócenie równowagi między pracodawcami a pracownikami poprzez zwiększenie siły związków zawodowych i zapewnienie postępowego ustawodawstwa na poziomie UE.
Aby to zrobić, podczas nadchodzących wyborów europejskich podejmiemy walkę ze skrajną prawicą, która nie ma nic do zaoferowania ludziom pracy i zapewnimy, że partie demokratyczne zaoferują prawdziwą alternatywę.
Europa potrzebuje silnych związków zawodowych, aby stawić czoła stojącym przed nami wyzwaniom ? społecznym, środowiskowym i technologicznym ? w sposób, który stawia ludzi pracy i planetę ponad zyski za wszelką cenę.
Nowy zespół EKZZ zapewni, że głos pracowników zostanie usłyszany głośno i wyraźnie na szczeblu europejskim?.
Źródło informacji: