Marszałek Sejmu powoła…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Spotkanie z Europosłem…

Joanna Kwiecień - Przewod…

Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

«
»
Facebook

Restrukturyzacja kopalń. Sejm przegłosował ustawę węglową.

Dziś w nocy Sejm przyjął zmiany do ustawy, które pozwalają na realizację rządowego programu dla Kompanii Węglowej SA. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa pozwala przede wszystkim na wydzielenie z KW SA zakładów i skierowanie ich do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zgodnie z rządowym planem, 4 z 14 kopalń KW, które – według rządu – generują straty spółki trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgodnie z ustawą węglową, SRK to przedsiębiorstwo górnicze, którego podstawowym przedmiotem działalności jest prowadzenie likwidacji kopalni, a wprowadzone i podjęte w nowelizacji zmiany pozwalają zgodnie z art. 8a ust 1. Ustawy na zbycie nieodpłatnie na rzecz innego przedsiębiorstwa – kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczoną część?, prowadzące wydobycie węgla kamiennego lub roboty górnicze, w celu przeprowadzenia ich likwidacji.

Za nowelizacją głosowało 240 posłów, przeciwko było 208, dwóch się wstrzymało. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Ustawa trafi teraz do Senatu, który – według planów – ma się nią zająć 21 stycznia.