IX ZJAZD KRAJOWY PZZ "…

Dariusz Trzcionka został …

Dyrektywa o wynagrodze…

Porozumienie Związków Zaw…

AKADEMIA XXXV-LECIA

Dariusz Trzcionka - Przew…

Rada Krajowa PZZ "KADR…

W dniu 10 kwietnia 2024 r…

Marszałek Sejmu powoła…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Spotkanie z Europosłem…

Joanna Kwiecień - Przewod…

Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

«
»
Facebook

Stanowisko FZZ wobec protestów i trudnej sytuacji polskiego górnictwa

W dniu dzisiejszym tj. 12.01.2015 r. w siedzibie Porozumienia Związków Zawodowych KADRA odbyło się Prezydium Forum Związków Zawodowych. Na posiedzeniu omówiono m.in. obecną sytuację w sektorze górniczym, czego wynikiem jest wypracowane oficjalne stanowisko Forum Związków Zawodowych wobec protestów i trudnej sytuacji polskiego górnictwa.

W ocenie Forum Związków Zawodowych, Rządowy Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. to w rzeczywistości plan likwidacji polskiego górnictwa i dziesiątek tysięcy miejsc pracy w regionie śląskim; to nieodwracalne szkody dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa.

Premierzy, Donald Tusk i Ewa Kopacz, zapewniali, iż program restrukturyzacji polskiego górnictwa nie odbędzie się kosztem pracowników tej branży. Dzieje się jednak zupełnie inaczej!

20150112_114116

Likwidacja 10 tys. miejsca pracy w górnictwie, a takie są plany, generuje likwidację dodatkowych 30 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce, jej działach z górnictwem powiązanych. Oznacza to też poważne problemy gospodarcze i społeczne.

Kolejna fala bezrobocia dotknie ludzi młodych, w tzw. wieku produkcyjnym, dla których jedyną alternatywą wobec pogłębiającego się stopniowo ubóstwa będzie emigracja.

Raz zamkniętych kopalń nie da się ponownie uruchomić!

Pełna treść stanowiska znajduje się poniżej: