Warsztat o sprawiedliw…

Porozumienie Związków Zaw…

Układy zbiorowe i dyre…

Związki zawodowe z Polski…

Zespoł Trójstronny ds.…

5 czerwca odbyło się Posi…

IX ZJAZD KRAJOWY PZZ "…

Dariusz Trzcionka został …

Dyrektywa o wynagrodze…

Porozumienie Związków Zaw…

AKADEMIA XXXV-LECIA

Dariusz Trzcionka - Przew…

Rada Krajowa PZZ "KADR…

W dniu 10 kwietnia 2024 r…

«
»
Facebook

Tadeusz Chwałka o dialogu podczas DEBATY TRÓJSTRONNEJ W TVP INFO

27 września 2014 r. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka był gościem jubileuszowego, setnego wydania Debaty Trójstronnej w TVP Info. Dotyczyła ona perspektyw nowego Rządu Ewy Kopacz, w tym tych związanych z problemami polskiego górnictwa oraz przyszłości dialogu społecznego w naszym kraju.

Odnosząc się do sytuacji śląskich kopalni, Przewodniczący FZZ podkreślił, że jest ona znana i niezmienna od dłuższego czasu. Jak zaznaczył, o problemach kopalni mówi się dziś, gdy górnicy rozpoczęli kolejne protesty, ale przecież polskie górnictwo jest niedoinwestowane od lat. I to właśnie nad tym trzeba się zastanowić, to jest wyzwanie dla nowego Rządu i nowej Pani Premier.

Mówiąc o przyszłości dialogu społecznego, Tadeusz Chwałka podkreślił znaczenie zmiany podejścia do dialogu.

?Oczekujemy spotkania w tej sprawie z Panią Premier. Forum wysłało już listy i liczy na reakcję. Mamy nadzieję, że w tym wypadku nie skończy się na obietnicach spotkania, jak to miło miejsce za rządów Donalda Tuska? – powiedział Przewodniczący FZZ. Dodał, że w dialogu społecznym, poza zapisami ustawy, liczy się kultura rozmów, dotrzymywanie umów, a także jawność. Dlatego związki domagają się, by rozmowy prowadzone w nowej Radzie Dialogu były dostępne szerokiej publiczności, by obywatele mogli dowiedzieć się, jak faktycznie przebiegają rozmowy, jak prowadzony jest dialog. Poinformował też, że w przygotowanym przez związki projekcie zmiany przepisów w tym zakresie znalazły się rozwiązania mówiące: o rotacyjności przewodzenia centralnemu ciału dialogu, jakim dziś jest jeszcze Trójstronna Komisja, o obszarach bezwzględnego uzgadniania, o samodzielności finansowej.

?Jednak dobrych obyczajów, których dotychczas brakowało nie zastąpi nawet najlepsza ustawa. Liczymy więc na nowe podejście ze strony Rządu, a nie na kontynuację? – podsumował Przewodniczący FZZ.

Ponieważ Debata, która odbyła się 27 września była wydaniem jubileuszowym, wspomniano na jej początku kilka wcześniejszych wydań, także tych z udziałem przedstawicieli Forum Związków Zawodowych. Pojawiło się też wspomnienie debaty zorganizowanej pod Sejmem, w dniach wrześniowych protestów związków zawodowych we wrześniu 2013 r. Na koniec, uczestnicy i prowadzący złożyli sobie wzajemnie życzenia dalszej współpracy oraz wyrazili nadzieję na możliwie szybki powrót do trójstronnego dialogu w ramach nowej instytucji i przy zastosowaniu nowych reguł.

Anna Grabowska

Galeria foto:

Link do materiału źródłowego