Marszałek Sejmu powoła…

Dariusz Trzcionka - Przew…

Spotkanie z Europosłem…

Joanna Kwiecień - Przewod…

Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

«
»
Facebook

Trzecie spotkanie Sieci Młodych Związkowców z Europy Środkowowschodniej

Trzecie spotkanie Sieci Młodych Związkowców z Europy Środkowowschodniej ? wspólna akcja na rzecz godnej pracy pod hasłem: ?Chcemy pracy dobrej jakości, nie byle jakiej?.

W dniach 3 ? 5 października 2014 roku w Warszawie odbyło się trzecie spotkanie grupy CEYTUN (Central European Young Unionist Network), było to spotkanie Sieci Młodych Związkowców z Europy Środkowowschodniej, dotyczące wspólnej akcji na rzecz godnej pracy pod hasłem: ?Chcemy pracy dobrej jakości, nie byle jakiej!?. Gospodarzem tego spotkania była grupa Polska, a wzięli w nim udział młodzi przedstawiciele ogólnokrajowych central związkowych ze: Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii i Węgier. Porozumienie Związków Zawodowych ?KADRA? reprezentowali: Wioletta Janoszka.

Pierwsza część konferencji poświęcona została inicjatywie na rzecz zwalczania bezrobocia wśród ludzi młodych jaką jest nowy unijny program ?Gwarancje dla młodzieży?. Omówiono plany wdrożenia ?Gwarancji dla młodzieży?, a także to, co już zostało zrobione w poszczególnych krajach z uwzględnieniem roli partnerów społecznych w tym procesie. W dalszej części spotkania młodzi związkowcy z Europy mieli okazję wysłuchać opinii przedstawicieli trzech największych, polskich central związkowych tj.: FZZ, OPZZ i Solidarność dotyczącej aktualnej sytuacji w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ludzi młodych na rynku pracy. W imieniu Forum Związków Zawodowych głos zabrała Wiceprzewodnicząca Lucyna Dargiewicz.

Drugi dzień spotkania poświęcony był wspólnej pracy nad scenariuszem akcji, którą moderowali młodzi związkowcy z niemieckiej organizacji IG Metall i przygotowaniem materiałów niezbędnych do przeprowadzenia akcji na Placu Zamkowym w Warszawie. Młodzi związkowcy podzieleni na cztery grupy podążali w kierunku Kolumny Zygmunta przedstawiając po drodze scenki z wczesnego dzieciństwa i okresu edukacji. Następnie wszyscy razem przed Kolumną Zygmunta stworzyli ogromną maszynę symbolizującą pracę, którą zatrzymał kryzys. Młodzi związkowcy trzymając w ręku spisane postulaty związali je w jedną szarfę i owinęli nią ?Kryzys? krzycząc ?CEYTUN kill the crisis?. Całe wydarzenie skupiło uwagę wielu przechodniów, którzy zatrzymywali się i przyglądali się z zaciekawieniem temu wydarzeniu.

Bardzo mile odebrana została niespodzianka jaką przygotowali polscy koledzy dla gości z Europy, jaką był wjazd na tarasy widokowe położonego w śródmieściu Warszawy, Pałacu Kultury i Nauki, skąd goście mogli podziwiać miejską panoramę w świetle zachodzącego słońca.

Trzeci dzień spotkania poświęcony został omówieniu dalszych możliwości działania projektu CEYTUN, na którym przedstawione zostały spostrzeżenia koordynatorów projektu, przedstawicieli Fundacji im. Friedricha Eberta, a także uczestników projektu CEYTUN.

Podsumowaniem spotkania i akcji przeprowadzonej w Warszawie jest film zmontowany przez kolegów z IG Metall, na który wszyscy członkowie CEYTUN czekali z niecierpliwością.

W.J.

(foto – Pawel Spychalski)