Warsztat o sprawiedliw…

Porozumienie Związków Zaw…

Układy zbiorowe i dyre…

Związki zawodowe z Polski…

Zespoł Trójstronny ds.…

5 czerwca odbyło się Posi…

IX ZJAZD KRAJOWY PZZ "…

Dariusz Trzcionka został …

Dyrektywa o wynagrodze…

Porozumienie Związków Zaw…

AKADEMIA XXXV-LECIA

Dariusz Trzcionka - Przew…

Rada Krajowa PZZ "KADR…

W dniu 10 kwietnia 2024 r…

«
»
Facebook

FZZ – sąd potwierdził reprezentatywność Featured

W dniu 7 grudnia 2018 r. Forum Związków Zawodowych uzyskało potwierdzenie swojej reprezentatywności jako ogólnopolska organizacja związków zawodowych, spełniająca kryteria wynikające z Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Równocześnie informujemy, że nasza centrala reprezentowana przez Przewodniczącą Dorotę Gardias przejęła oficjalnie przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego w Warszawie, które wcześniej sprawowali przedstawiciele strony rządowej.

W załączniku postanowienie Sądu – do pobrania.

Osiągnięto Porozumienie w Kompanii Węglowej S.A. Featured

W dniu dzisiejszym od godziny 11:00 prowadzone były trudne rozmowy pomiędzy centralami związkowymi i Zarządem Kompanii Węglowej S.A. w sprawie programu restrukturyzacyjnego. W negocjacjach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Związku Zawodowego ?KADRA? Kompanii Węglowej S.A. wraz z członkami Rady Pracowników. W wyniku  negocjacji osiągnięto porozumienie, które oparte jest na kompromisie. Znaczna część postulatów zgłaszanych przez ZZ ?KADRA? KW S.A. została uwzględniona w nowym porozumieniu. Dla strony społecznej istotne były realne gwarancje zatrudnienia dla wszystkich pracowników Spółki.

Jak informuje Wiceprzewodniczący PZZ ?KADRA” Bogusław Studencki, który uczestniczył w negocjacjach, Kadra podpisując nowe Porozumienie przystała na kompromisowe rozwiązanie pozostając w opozycji do przygotowywanego projektu programu restrukturyzacji KW SA. przez Zarząd Spółki. Kadra poszukiwała kompromisu, który gwarantowałby zatrudnienie dla wszystkich pracowników Kompanii i Spółek należących do Grupy.

W nowym porozumieniu Zarząd KW S.A. uwzględnił część zgłaszanych przez nas uwag i postulatów. W wyniku zawartego porozumienia zagwarantowane będzie zatrudnienie w Kompanii Węglowej S.A. do roku 2020 dla wszystkich pracowników, z wyjątkiem pracowników administracji, dla których wynegocjowano gwarancje zatrudnienia na okres 3 lat. Ustalono, że wypłata tzw. 14-pensji dla pracowników administracji będzie co roku negocjowana przez związki zawodowe z pracodawcą, a jej wypłata uzależniona będzie od kondycji Spółki. Należy podkreślić, że strona związkowa otrzymała zapewnienie, że nie będzie zwolnień pracowników administracji. Porozumienie przewiduje, że zostaną zlikwidowane dotychczas obowiązujące dopłaty do chorobowego dla pracowników chorujących do 1 miesiąca czasu. Pracownicy otrzymają nadal dodatki do chorobowego, w przypadku chorób trwających dłużej niż 1 miesiąc. Strony ustaliły, że nie będzie sprzedaży spółek należących do Kompanii Węglowej S.A., takich jak: Konsorcjum Ochrony Kopalń i Gliwicki Zakład Usług Górniczych. Odbędą się dodatkowe, odrębne rozmowy w sprawie zakładów elektrociepłowni należących do tej grupy kapitałowej.

Ze względu na zastosowany tryb negocjacji podpisane Porozumienie nie obejmuje ustaleń odnoszących się do zbycia Kopalni Knurów-Szczygłowice. Decyzja o sprzedaży majątku Spółki leży po stronie właściciela.

Rozpoczynamy nowy projekt – ROPT 2.0

Porozumienie Związków Zawodowych „KADRA” rozpoczęło nowy projekt pt. Regionalne Obserwatorium Procesów Transformacji ROPT 2.0 finansowany przez Unię Europejską z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W dniu 10 lipca 2024 r. Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu projektu. PZZ „KADRA” została wyłoniona jako jeden z siedmiu podmiotów przez Województwo Śląskie – Lidera konsorcjum, jakie przystąpią i będą zaangażowane w realizację projektu. Umowę partnerską podpisali Dariusz Trzcionka – Przewodniczący PZZ „KADRA” i Bogusław Studencki – Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA”

Projekt ma zapewnić wsparcie i usprawnienie zarządzania procesem sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień rynku pracy, dywersyfikacji działalności gospodarczej oraz potencjału terenów poprzemysłowych, w tym pogórniczych, poprzez rozwój działalności Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji. Liderem projektu jest Województwo Śląskie, a siedmioma Partnerami są:

  • Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy
  • Górnicza Izba Przemysłowo – Handlowa
  • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
  • Porozumienie Związków Zawodowych „KADRA”
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
  • Związek Zawodowy Górników w Polsce

Porozumienie Związków Zawodowych „KADRA” było gospodarzem I posiedzenia Komitetu Sterującego ROPT 2.0 w naszej siedzibie, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów projektu. Spotkanie otwarli Dariusz Trzcionka, Przewodniczący PZZ „KADRA” i Małgorzata Staś – Dyrektor ds. Transformacji Regionu Województwa Śląskiego.

PZZ „KADRA” cieszy udział w przedsięwzięciu, które skupione jest na procesach transformacji, gdyż pozwala ono na wpływanie na zachodzące zmiany w naszym górniczym regionie. Nasi członkowie – pracownicy zakładów górniczych i  przedsiębiorstw okołogórniczych – doświadczali skutków transformacji w wielu gminach górniczych. Aktualnie dzięki nowemu Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji są większe możliwości łagodzenia zachodzących zmian w województwie śląskim. PZZ „KADRA” od 1989 roku zauważa i doświadczało wyzwań jakie zmiany wywierały na pracownikach, widzimy też jak obecnie funkcjonują przedsiębiorstwa, które mają przechodzić przez proces transformacji.

Okres realizacji projektu: 01.04.2024 r. – 31.12.2026 r.

Wartość projektu, w tym wkład Funduszy Europejskich:  11 420 126,06 zł.

Cel projektu:

Wsparcie i usprawnienie zarządzania procesem sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień rynku pracy, dywersyfikacji działalności gospodarczej oraz potencjału terenów poprzemysłowych, w tym pogórniczych, poprzez rozwój działalności Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji.

Zakres merytoryczny projektu:

Projekt jest skierowany do interesariuszy procesu sprawiedliwej transformacji w siedmiu podregionach województwa śląskiego tj. w podregionach bielskim, bytomskim, gliwickim, katowickim, rybnicki, sosnowieckim, tyskim.

Projekt będzie realizowany w ramach czterech modułów:

I. Moduł analityczno-badawczy – badania i analizy diagnostyczne, strategiczne i foresightowe dotyczące procesu sprawiedliwej transformacji w wymiarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym dla lepszego rozpoznania potrzeb oraz przewidywania zmian związanych z procesem transformacji.

II. Moduł partycypacyjno-edukacyjny – wzmacnianie dialogu między różnymi sektorami życia społecznego i gospodarczego oraz promowanie współpracy i partycypacyjnego modelu prowadzenia procesu sprawiedliwej transformacji regionu. W tym module będą realizowane m.in.:   

  • wydarzenia informacyjne, edukacyjne i networkingowe, w formie m.in. warsztatów/spotkań/wizyt studyjnych dla interesariuszy wszystkich obszarów objętych procesem sprawiedliwej transformacji,
  • kampanie informacyjne – promujące partnerstwo i współpracę, podręczniki dobrych praktyk dla gmin, przedsiębiorców, związków zawodowych i organizacji pozarządowych.

III. Moduł pilotażowy – wypracowanie innowacyjnych i modelowych rozwiązań/dobrych praktyk/wytycznych służących usprawnieniu procesu transformacji, które będzie można wdrożyć lokalnie lub regionalnie (laboratoria transformacji).

IV. Moduł strategiczno-implementacyjny – usprawnianie i wzmocnienie regionalnego systemu zarządzania procesem transformacji poprzez:

  • koordynację platformy współpracy i wymiany doświadczeń,
  • gromadzenie i upowszechnianie wiedzy,
  • utworzenie i promocję bazy dobrych praktyk oraz modeli/narzędzi możliwych do wykorzystania we wdrażaniu transformacji w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym oraz w wymiarze regionalnym i lokalnym,
  • rozbudowę i aktualizację bazy interesariuszy procesu sprawiedliwej transformacji,
  • bieżące monitorowanie i ocenę trwającego procesu sprawiedliwej transformacji w wymiarze strategicznym oraz wdrożeniowym.

Planowane efekty:

  1. Liczba podmiotów współpracujących w ramach Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji – 8
  2. Liczba aktywnie działających obserwatoriów procesu transformacji – 1
  3. Liczba przeprowadzonych kampanii informacyjno-edukacyjnych kształtujących świadomość ekologiczną – 2
  4. Przedsiębiorstwa otrzymujące wsparcie niefinansowe – 60
  5. Liczba udzielonych konsultacji w zakresie działań sprzyjających neutralności klimatycznej – 48
  6. Liczba inicjatyw wzmacniających wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy interesariuszami procesu transformacji – 55

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nastransformacja@slaskie.pl.

#FunduszeEuropejskie

Dziękujemy Województwu Śląskiemu i wszystkim partnerom ROPT 2.0 za zaufanie oraz liczymy na owocną współpracę!

Grzegorz Trefon

Projekt finansowany przez Unię Europejską z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

 

 

Durham – Międzynarodowy Okrągły Stół

W dniach 12-13 lipca 2024 r. odbył się Międzynarodowy Okrągły Stół ds. Działań Zbiorowych i Prawa do Strajku zorganizowany przez industriAll Europe, TUC Northern i Durham Miners Association (DMA). Spotkanie otwarła Jude Kirton-Darling Sekretarz generalna industriAll Europe w budynku Uniwersytetu w Durham, a wzięli w nim udział przedstawiciele związków zawodowych z W. Brytanii, Francji, Włoch, Ukrainy, Argentyny i Polski. W spotkaniu wzięli udział Grzegorz Trefon i Krzysztof Stanisławski – Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA”.

W czasie spotkania wypowiadali się Luc Triangle – Sekretarz Generalny  Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC), a także przedstawiciele TUC Northern, DMA oraz krajowych związków zawodowych. Rozmawiano o prawie do prawie do strajku, wolności zrzeszania się i demokracji w świecie pracy. Dyskutowano o roli związków zawodowych, negocjacjach zbiorowych i wywieraniu presji negocjacyjnej.  Prawa związków zawodowych chronią zapisy kilku międzynarodowych konwencji, w tym w Karta praw podstawowych UE. W związku z spotkaniem uczestnicy zgodzili się na wspólną deklarację – do pobrania (EN).

Po spotkaniu lokalne środowiska z gmin górniczych, TUC i DMA zorganizowały Durham Miners’ Gala, która w tym roku obywał się czterdzieści lat po strajku górników w Wielkiej Brytanii w latach 1984-85. Miasto to jest miejsce, które co roku gromadzi ponad 200 tys. przedstawicieli środowisk górniczych. 

W. Brytanię, Europę i Polskę łącza regiony oraz wspólnoty, które nie odbudowały swoich poziomów miejsc pracy. Z tych powodów potrzebujemy w nich nowych miejsc pracy, ogromnych inwestycji w starych społecznościach górniczych, jak również nowej infrastruktury służącej mieszkańcom i przedsiębiorcom. Jedność w działaniu i solidarność pozostają silną stroną tego górniczego regionu.

Warsztaty Champion Community Network w ramach projektu DUST w Bełchatowie

Projekt Horyzont DUST (https://www.dustproject.eu/) bada postrzeganie polityk sprawiedliwiej transformacji w regionach górniczych Europy przez różne grupy społeczne, wiele uwagi poświęca kluczowym polskim regionom węglowym, w tym Bełchatowskiemu Obszarowi Transformacji. W dniu 1 lipca 2024 roku KADRA, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i ISOCARP Institute poprowadzili w formie hybrydowej warsztat z cyklu Champion Community Network (CCN, Sieć Mistrzów Społeczności) poświęcony postrzeganiu energetycznej i sprawiedliwej transformacji oraz jakości partycypacji społecznej towarzyszącej tym procesom. Warsztat otworzył Arkadiusz Błaszczyk – Przewodniczący ZZ KADRA KWB Bełchatów, a następnie prowadził zespół z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod kierunkiem prof. UE dr hab. Adama Drobniaka.

Pierwsze spotkanie CCN w Bełchatowie zgromadziło grupy społeczne, które dotychczas w niewielkim stopniu bezpośrednio partycypowały w procesie planowania energetycznej i sprawiedliwej transformacji, tj. pracownicy kopalni i elektrowni, młodzież oraz emeryci z Bełchatowa. W warsztacie uczestniczyli także przedstawiciele związków zawodowych – współorganizatorzy spotkania (ZZ KADRA KWB Bełchatów, ZZPRC KWB Bełchatów), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego, bełchatowskich instytucji otoczenia biznesu, lokalnych organizacji pozarządowych oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. W czasie spotkania PZZ „KADRA” reprezentował Grzegorz Trefon i Kamil Załuski – Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA”

Szczególne podziękowania należą się Panu Dariuszowi Stępczyńskiemu – Wiceprezesowi Zarządu ds. Transformacji i Waldemarowi Lutkowskiemu  – Wiceprezesowi Zarządu ds. Wydobycia PGE GiEK w Bełchatowie za omówienie sytuacji, wyzwań i działalności największego pracodawcy w podregionie bełchatowskim, a także Pani Małgorzacie Misiak – Zastępca Dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Departament Funduszu Sprawiedliwej Transformacji za prezentację dotyczącą Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – pierwsze wyniki i wnioski z doświadczeń. 

Zrozumienie zmian jakie dokonują się w regionach węglowych wymaga współpracy wielu środowisk społecznych, a spotkania liderów lokalnych społeczności – takie jak zainicjowana w Bełchatowie sieć CCN w ramach projektu Horyzont DUST – pozwalają odrywać postrzeganie zmian i ich rozumienie przez grupy pomijane w dialogu. Spotkania sieci CCN w projekcie DUST to nie tylko prezentacje – ale też odkrywanie roli jaką pełnią grupy społeczne i ich liderzy lokalni w procesie transformacji. CCN tworzy możliwości nie tylko dyskusji i wymiany poglądów przez poszczególne grupy społeczne, ale także buduje potencjał dla bezpośredniej partycypacji, wsłuchania się w głos osób, które dotychczas w najmniejszym stopniu były zaangażowane w procesy transformacji. 

Podczas spotkania w grupach dyskutowano m.in. o tym co dla lokalnych społeczności oznacza transformacja i reprezentacja w procesie decyzyjnym, o tym jak zapewnić dostęp w procesie partycypacji oraz jak grupy społeczne chciałby uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji związanych z transformacją ich regionu.

Warsztat został przygotowany w ramach badań w projekcie DUST, który otrzymał dofinansowanie Unii Europejskiej z programu badań i innowacji „Horyzont Europa” (https://www.dustproject.eu/, Grant Agreement No 101094869). 

Grzegorz Trefon

Galeria zdjęć:

 

Projekt DUST otrzymał dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach programu „Horyzont Europa” na podstawie umowy o dofinansowanie nr 101094869.